Domain Nedir (Alan Adı), Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Domain (Alan Adı) Nedir

Domain Nedir?

Domain name nedir? Domain kelime anlamıyla “etki alanı” anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı ise “alan adı” olarak tanımlanmaktadır. İnternette varolan her web sitesinin bir alan adının olması gerekmektedir. Yani alan adları web sitelerinin adı ve adresidir. Belirlenen bu domainler ile bir hosting aralarında bağlantı kurularak IP üzerinden internet yayını yapmaktadırlar. Oldukça karışık rakamlardan dizisinden oluşan IP adreslerini basitleştirmek ve akılda kalıcı hale getirmek için domainler kullanılmaktadır.

 

Domain Türleri Nelerdir?

1) TLD (Üst Düzey Alan Adı)

TLD alan adları, üst düzey alan adı veya diğer adıyla üst seviye alan adı olarak adlandırılır. Başlıktanda anlaşılacağı gibi domainlerin en değerli türüdür. Örneğin sekizsoft.com alan adının sonunda bulunan .com eki bu domainin TLD yani üst düzey olduğunu gösterir. Bu eklerin başlıcaları .com , .net , .org uzantılarıdır.

IANA adlı kurum tarafından yönetilen TLD uzantılarını görmek için tıklayınız.

2) ccTLD (İnternet Ülke Alan Kodu)

xxTLD yani “İnternet Ülke Alan Kodu”, ülkere özel uzantı anlamına gelmektedir. Bu uzantılar sadece iki adet harften oluşmaktadır. Örneğin Türkiye için ilgili uzantı .tr , Almanya için ise .de uzantısıdır. Genellikle lokal çalışan şirketler tarafından tercih edilmektedirler.

3) gTLD (Genel Üst Seviye Alan Adı)

gTLD, “Genel üst seviye alan adı” olarak adlandırılmaktadır. Özel kullanım için kurgulanmış bu TLD türü ek bir uzantıya gerek duymamaktadır. En güzel örnek olarak eğitim kurumlarının kullanabildiği .edu ve devlet kurumları kullanabildiği .gov uzantıları gösterilebilir.

 

Domain Nasıl Alınır?

Alan adı tahsis etmeyi günümüzde saniyeler içinde yapabilmekteyiz. İnternet ortamında domain satış hizmeti veren bir sürü web sitesi bulabilmektesiniz. Peki bu adımların sırasıyla nasıl olması gerektiğini maddeler halinde belirtelim.

1) Güvenilir bir satış yetkilisi seçin

Google vb arama motorlarında domain satın alma ile ilgili aratma yapıp bu firmaları rahatlıkla bulabilirsiniz. Sekizsoft olarak sizlere önereceğimiz satış yetkisine sahip firmalar şunlardır;

2) Domain müsaitliğini sorgulatın

İstediğiniz domaini sizden önce başkası tescil etmiş olabilir. Bir domaini sadece bir kişi belirli süreliğine tescil edebilir. Bu tescil en az bir yıl, en fazla ise 10 yıl olabilmektedir. Bu web sitelerinde sorgulama yaparak istediğiniz domain müsaitliğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

3) Domaini belirleyin ve siparişi tamamlayın

Durumu müsait gözüken domaini satın almadan uzantı kontrolü yapmanızda fayda olacaktır. Herkesin alışmış olduğu ve bu yüzden en değerli olarak kabul edilen .com uzantısını tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz domaini sonraki aşamada sipariş etmeniz ve işlemi tamamlanız gerekmektedir.

4) Yeni satın aldığınız domaini onaylayın

Domain satın alım yaptıktan sonra email adresinize gelecek olan doğrulama maili kontrol edip onaylamanız gerekecektir. Bu işlemde yapıldıktan sonra artık bir domain sahibi olmuş olacaksınız.

 

Bir cevap yazın

Close Menuyx
WhatsApp İletişim Hattı
GÖNDER